Hlavnou úlohou prednášky, ktorú mala spracovanú psovodka Maťka Jurisová, bolo ako správne prijať alebo odoslať súradnice GPS, aby sa záchranári správne dostavili na určené miesto. To je dôležité v prípade, keď niekto požiada o pomoc a vie poslať súradnice alebo ak by samotný záchranár potreboval pomoc, čo sa už niekoľkokrát stalo. Súčasťou cvičenia bolo aj poskytnutie prvej pomoci na figurínach od novorodenca, stredoškoláka po dospelú osobu. Ukážky predviedla členka brigády Miroslava Buriková. Pri prednáške kládla dôraz na rozdiel, ktorý je pri resuscitácii alebo dusení u novorodenca a dospelej osoby.


RP V V Plevnik 26 27 10 2019 004

V sobotu ráno sa účastníci stretli v starom kameňolome v Plevníku, kde si vyskúšali zlaňovanie a transport s pomocou lanovky. „Takéto cvičenia sa robia preto, lebo dochádza ku situáciám, keď sa treba spustiť a prehľadať terén aj v neprístupných miestach. Tam sa najčastejšie nachádza zranená osoba. Psovodi si vyskúšali zlaňovanie aj so svojimi štvornohými pomocníkmi, spolu pripnutí na lano a prepravený pomocou lanovky ponad roklinu. Bolo vidieť aj to, že niektorí už takéto cvičenie absolvovali a niekto je na lane prvý krát. Preto je dôležité sa na záchranné akcie dobre pripraviť, aby záchranárov i psov takéto situácie neprekvapili, ale naopak, brali ich ako samozrejmosť,“ povedal veliteľ brigády Slavomír Turčáni.

RP V V Plevnik 26 27 10 2019 015

Psovodi si mohli popoludní vyskúšať rôzne prekážky na veľkom cvičisku pre civilnú a služobnú kynológiu v Plevníku-Drienovom. Nasledoval odpočinok, aby boli v podvečerných hodinách pripravení na nasledujúce cvičenie, ktoré naplánoval organizátor na čas, kedy bola už tma. Na účastníkov čakalo pátranie po stratených osobách, ukrytých figurantoch, na rôznych miestach, o ktorých vedel iba veliteľ. Záchranári dostali súradnice GPS na miesta, na ktoré sa mali dostaviť. Zaslali im sektor, v ktorom mali nájsť ukrytého figuranta.

Po jeho nájdení im poslali ďalší sektor, na ktorý sa museli dostaviť a znova nájsť ukrytých figurantov. Takto sa všetci vystriedali na rôznych miestach. Cvičenie bolo veľmi zaujímavé a priblížené k realite. Na druhý deň ráno čakalo všetkých na rozdelení ďalšie cvičenie, ktoré bolo zamerané na vyhľadávanie osôb zavalených v ruine. To sa konalo pod diaľničným mostom, kde budujú členovia brigády cvičisko na ruinu a vytvárajú v ňom bezpečné umelé úkryty. Aj tu sa preverili záchranári a psovodi aj so psami.

RP V V Plevnik 26 27 10 2019 031

Mladým psíkom, ktorí sú vo výcviku, k úspešnému nájdeniu pomohli. Potom ich čakala sladká odmena od figurantov. Tým, ktorí už skúšky majú, úlohu čo najviac sťažili, čím im však nezabránili nájsť ukrytého figuranta.

„Takéto cvičenie považujem za veľmi potrebné, a bez súčinnosti viacerých zložiek to v praxi ani nejde.“ dodal Slavomír Turčáni.

 

Viac fotiek nájdete v Galérii alebo na stránke Galérie spolu s ostatnými fotkami.