Cvičenie na vode a v lese.

Logo RP 200px


     V dňoch 15-16.8.2020 sme poriadali cvičenie v priestoroch cvičiska v Plevníku -Drienovom zamerané na vodnú záchranu a plošné vyhľadávanie v lese.

Na tomto cvičení sa zišlo viacero družstiev DHZ , Rescue z okolitých miest a obcí.

     Naplánované cvičenia boli zamerané na záchranu topiaceho sa, prvú pomoc, postavenie protipovodňovej steny, orientácia v teréne a nájdenie stratených osôb v lese.

     Vaky určené na vybudovanie protipovodňovej steny si družstvá DHZ vyskúšali naplniť pomocou privezených cisterien ale aj priamo z rieky Váh pomocou čerpadiel . Po vybudovaní protipovodňovej steny si všetci vypočuli prednášku prvej pomoci a resuscitácii ktorú si priamo vyskúšali na pripravených figurínach kde bol novorodenec -školák a dospelá osoba. Na týchto figurínach si priamo vyskúšali aký je rozdiel pri poskytovaní prvej pomoci a akou silou a intenzitou treba správne poskytnúť prvú pomoc.

     Nasledovala prednáška potápačov s popisom výstroje ktorá sa používa pri rekreačnom potápaní, pracovnom a záchranárskom. Po prezentácii sa potápači prezliekli do neoprénových oblekov a simulovali topenie sa na otvorenej hladine tečúcej rieky. Tu prišiel rad na psovodov keď vyslali psa aby pritiahol topiaceho sa k brehu. Cvičili sa rôzne situácie a varianty ako napríklad aby pes priniesol topiacemu sa lano ktorého sa topiaci držal a k brehu ho dotiahli. Alebo aby priniesol záchranne koleso. Potom si vyskúšali psovodi aj plávať na surfovej doske so psom a vysielať psa k topiacemu.

     K záchranárskemu cvičeniu neodmysliteľné patri precvičovanie orientácii v teréne. Sobota sa uzavrela večerným cvičením kde sme ukryli figurantov v lesnom poraste, boli vyslaný na miesta okolo polnoci a museli nájsť skovaných figurantov. Počas celého dna si skúšali účastníci prepravu v teréne na štvorkolkách ktoré sú už neodmysliteľnou súčasťou záchranných zložiek v neprístupných terénoch.

     V nedeľných skorých ranných hodinách pokračovali psovodi v cvičení pachových prácach na stopách a museli nájsť ukryté predmety ktoré figuranti uložili počas chôdze v teréne a prísť až k figurantovi a štekaním ho označiť kde sa nachádza. pred obedom si ešte precvičili rôzne prekážky podľa medzinárodného skúšobného poriadku a po obede predseda Rescue Považie ukončil cvičenie a poďakoval sa účastníkom.

Viac fotiek nájdeš v galérii

RP cvicenie Plevnik 15 16 8 2020 12 RP cvicenie Plevnik 15 16 8 2020 8

RP cvicenie Plevnik 15 16 8 2020 23