Výcvikový víkend záchranárov

2021 9 10 12 VVZ 005

     RESCUE Považie poriadalo v dňoch 10-12 septembra metodické a taktické cvičenie zamerane na záchranu osôb. Od piatka až do nedele sa záchranári zúčastňovali rôznych prednášok ukážok  a praktických cvičení. Takéto rozsiahle cvičenie sa  mohlo uskutočniť vďaka finančnej podpore mesta.

     Na piatok bola naplánovaná prednáška ohľadne rádio komunikácie, kde boli poukazovaná najčastejšie chyby ktorých sa dopúšťajú záchranári počas záchranárskej akcie. Potom sme sa venovali orientácii v teréne, určovania svetových strán podlá buzoly, hodiniek, aplikácii v telefóne,  prírodných úkazov a v nočných hodinách podľa hviezd. Najviac chýb sa ľudia dopustia preto, že sa zle zorientujú. A napríklad aj keď si zle otočia mapu a tým pádom si zle vyberú cestu do cieľa. Taktiež sme si ukázali ako  podľa súradníc určíme miesto, kde sa nachádza niekto, kto nám poslal súradnice aby sme mu prišli na pomoc. Nakoľko nám už pomáha elektronika tak si účastníci vypočuli na prednáške o rôznych aplikáciách v telefóne, ktoré nám pri všetkom pomôžu. Tieto aplikácia nám pomáhajú aj pri pátracích akciách napríklad pri rozdeľovaní priestorov, ktoré treba prehľadať. A následne zaslať organizátorovi trasu kadiaľ sa terén prešiel.

2021 9 10 12 VVZ 014

     V sobotu v skorých ranných hodinách psovodi so špeciálne cvičenými psami na stopy, začali praktické cvičenie. Museli vyhľadať stratené osoby podľa stôp. Počas sledovania stopy mali taktiež nájsť predmety, ktoré figuranti zanechali na stope. Samozrejme takého cvičenia sa zúčastnili aj mladý záchranári s mladými psíkmi, ktorý ešte nemajú skúšky ale taktiež boli pre nich pripravený figuranti a dostali priestor sa priučiť k záchranarine podľa Národného alebo Medzinárodného skúšobného poriadku. Po nájdení všetkých predmetov a figurantov sa všetci poriadne naraňajkovali lebo program bol naplánovaný už od ôsmej hodiny. Všetci obdržali súradnice, kde sa stretnú na praktickom cvičení.

     Boli to montážne priestory firmy MDS a.s. Považská Bystrica.  Firma MDS a.s. nám poskytla priestory pre nácvik vyhľadávania osôb v dielňach pre servis autobusov. Bolo to úplne niečo iné ako bežne cvičenia v budovách alebo lese. Všetci si takéto priestory vyskúšali po prvý krát. Ako psovodi tak aj samotný psy. Tieto priestory boli napáchnuté rôznymi olejmi pohonnými látkami pneumatikami. Do takýchto priestorov a montážnych jám sme skovali figurantov a aby to nebolo jednoduché tak tam pracovníci MDS a.s. necúvali autobus. No naozaj sa museli psy a psovodi poriadne zapotiť aby figurantov našli  a identifikovali ich ľudský pach aj v takýchto priestorov. Lebo pre ľudí v takomto priestore bolo cítiť len naftu a olej. Aj tu sa potvrdilo, že pes ma čuch lepší  cca 1000 ako človek. Preto aj touto cestou by som chcel poďakovať vedeniu firmy  MDS a.s. PB a Ing Podoliakovi, že nám bolo umožnené takéto cvičenie uskutočniť v ich firemných priestorov čo pre psov a psovodov malo obrovský význam.

2021 9 10 12 VVZ 020

2021 9 10 12 VVZ 028

2021 9 10 12 VVZ 056

     Po obede sme sa rozdelili do skupín. Jedna skupina si precvičovala poslušnosť a prekážky ktoré musia plniť psy pri Národných a Medzinárodných skúškach aby mohli byť zaradený do záchranárskych akcií. Druhá skupina išla s potápačmi  nacvičovať záchranu topiaceho. Na tomto cvičení sme využili našich potápačov aby nedošlo k zraneniu alebo podchladeniu. Potápači mali špeciálne oblečenie v ktorom vydržali  dlhšiu dobu v tečúcej rieke Váh. Pri tejto vodnej záchrane majú psi špeciálne plávacie vesty, za ktoré sa topiaci môže aj chytiť a pes je schopný vás pritiahnuť aj sám ku brehu.

2021 9 10 12 VVZ 095

2021 9 10 12 VVZ 105

     Tretia skupina sa presunula do Manínskej úžiny aby precvičovali pohýb v skalnatom teréne  a aby to nemali len také jednoduché  každý vyliezol niektorú z lezeckých ciest ktoré sú na skalách. Taktiež si vyskúšali zlaňovanie a seba istenie v takomto skalnatom teréne.

2021 9 10 12 VVZ 161

2021 9 10 12 VVZ 147

V nedeľu sme pokračovali v takejto  činnosti.

2021 9 10 12 VVZ 215

 

"Ešte raz chcem poďakovať vedeniu mesta Považská Bystrica za finančnú podporu, firme MDS a.s Považská Bystrica p. Ing Podoliak za poskytnutie priestorov a samozrejme všetkým účastníkom, figurantom, usporiadateľom za super zvládnutý záchranársky víkend." Slavomír Turčáni

Viac fotiek nájdete v galérii alebo na facebookovej stránke Rescue Považie